Sprzedaż pojazdu używanego

Skąd wzięła się tak duża popularność aut używanych?

Zdecydowana większość Polaków jeździ samochodami używanymi. Wielu z nich twierdzi, że nigdy nie kupi nowego pojazdu – w ich oczach to bezsensowna strata pieniędzy. Mimo że pojazd prosto z salonu pachnie wręcz świeżością i przez pierwsze lata eksploatacji nie wymaga przeglądów technicznych, samochody używane cieszą się niesłabnącą popularnością. Dowiedzmy się dlaczego.

Dobry stosunek ceny do jakości pojazdu

Nie ma się co oszukiwać – portfel przeciętnego Kowalskiego jest po prostu zbyt mało zasobny, aby móc sobie pozwolić na zakup nowego auta. Koniec. Ta trudna, lecz na 100% prawdziwa teza mogłaby wyczerpać temat i zakończyć artykuł. Na pewno to właśnie jest główną przyczyną tego, że Polacy poruszają się głównie autami używanymi. Ale jak zaczniemy się bliżej przyglądać tej kwestii możemy jednak dostrzec inne aspekty tego, dlaczego samochody używane są tak popularne.

Samochody z drugiej ręki są często produkowane jeszcze w czasach przed erą ścisłych kalkulacji, planowanego zepsucia i downsizingu. Pod wieloma względami są od nowych aut zdecydowanie trwalsze! A co za tym idzie mogą posłużyć nam przed dłuższy okres czasu. Dodatkowo ich eksploatacja może okazać się mniej kosztowna. Do auta używanego z powodzeniem można zakupić części na pobliskim szrocie, zamiast alternatywnie kupować je w ASO.

Zbiór wszystkich tych czynników determinuje właśnie to, że pojazdy używane mają świetny stosunek ich ceny do jakości. A auto używane przecież nie zawsze oznacza kompletny wrak. Samochody, które mają 5, 10 czy nawet 15 lat, do dzisiaj potrafią sprawiać swojemu właścicielowi pozytywne doznania z jazdy, bywają komfortowe i dobrze wyposażone.

Łatwe serwisowanie samochodu

Używane samochody są znane nawet niezbyt wysokich lotów mechanikom od a do z! Przed laty producenci aut skupiali się na tym, aby czynić podzespoły samochodów prostymi do serwisowania. Z biegiem czasu jedynie udoskonalali swoje konstrukcje czyniąc je jeszcze bardziej niezawodnymi – a wręcz „pancernymi” w wielu przypadkach. Nie bez powodu popularny silnik Volkswagena montowany do Golfów i Pasatów czyli 1.8 TDI zyskał opinie jednostki napędowej, o której popsucie trzeba się naprawdę postarać!

Może mieć to znaczenie dla kierowców poruszających się autami w rejonie mniejszych miast, gdzie o wykwalikowaną kadrę techników mechaniki może być ciężko, a najbliższe ASO jest kilkadziesiąt kilometrów dalej. Nie każdy rejon Polski jest tak dobrze skomunikowany jak obszar Śląska – gdzie przejechanie z Gliwic do Katowic to przy braku korków pół godziny, a nawet miejscowości takie jak Knurów i Pyskowice mają dostęp do najlepszych fachowców w pobliskich do siebie miastach.

Proste naprawy determinuje też brak nadmiernej elektroniki w takich samochodach. Proste, mechaniczne części można zakupić używane nawet na auto złomie lub zastosować zamienniki podzespołów. W najgorszym wypadku jakąś część da się odtworzyć poprzez usługi ślusarza. Zaś elektroniczne moduły, przekaźniki i inne tego typu elementy, często możliwe do zakupu są jedynie u producenta lub w autoryzowanych punktach sprzedaży.

Tak więc gdy weźmie się pod uwagę korzystny stosunek ceny do jakości, oraz prostą i niezawodną konstrukcję aut używanych, możemy wtedy dostrzec plusy użytkowania tego rodzaju samochodów. Jednak nawet auta z tego okresu nie były przecież projektowane tak, aby działać w nieskończoność. Kiedyś nadejdzie czas, w którym nie jeden użytkownik używanego auta stwierdzi, że nie opłaca się go naprawiać, tylko lepiej zlecić jego odkupienie, bądź kasację. Polecamy wtedy skup aut do złomowania, który realizuje nasza firma. Można skorzystać profesjonalnych usług naszego przedsiębiorstwa na całym Śląsku.

Start typing and press Enter to search