Po co skupuje się stare samochody?

Po co firmy skupują stare samochody?

Jeśli chciałeś kiedykolwiek sprzedać samochód, który jest stary, a jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, pewnie natknąłeś się na ofertę firm oferujących gotówkę za auto do skupu. Być może zastanawiałeś się nad tym po co skupuje się takie pojazdy, oraz co dalej się z nimi dzieje. Wyjaśnimy Ci temat tego jak działa tego typu pośrednictwo w sprzedaży starego auta.

Gdzie trafiają auta ze skupu pojazdów?

Trudno przeoczyć liczne oferty firm proponujących skup samochodów w każdym stanie, niezależnie od marki czy rocznika. W niektórych przedsiębiorstwach możliwa jest także sprzedaż pojazdów powypadkowych i uszkodzonych. Większość z nich wydaje się być korzystna, bowiem za ich odkupienie możliwe jest natychmiastowe otrzymanie gotówki bezpośrednio po podpisaniu umowy. Pewnie zastanawiasz się nad tym co dalej dzieje się z takimi autami oraz czy jest to w ogóle legalne. Czy rzeczywiście warto dokonywać takich transakcji? 

Transport auta do skupu samochodów

W wielu wypadkach mogą to być naprawdę dobre oferty, dzięki którym szybko sprzedasz swój samochód używany, ale na rynku nie brakuje również propozycji nieuczciwych handlarzy, którzy wykorzystują tak pozyskane auta w podejrzanych celach. Większość skupów odbiera samochody od klientów, aby przekazać ich wraki do stacji demontażu pojazdów lub rozebrać je na części. Określone z nich zajmują się także ich dalszą odsprzedażą na handel w formie podobnej do komisu samochodowego, a jeszcze inne specjalizują się w eksporcie pojazdów zagranicę. Prześledźmy więc najpopularniejsze sposoby na wykorzystanie aut ze skupu.

Ponowna odsprzedaż auta

Jeśli pojazd przedstawia znaczną wartość, to zakup takiego samochodu przez skup wiąże się z zamiarem jego ponownej odsprzedaży. To usługa nieco przypominająca auto komis, jednakże z kilkoma, znaczącymi różnicami. Skup, w przeciwieństwie do komisu oferuje natychmiastową sprzedaż za gotówkę. Pojazd nie musi oczekiwać na znalezienie potencjalnego kupca zainteresowanego jego zakupem, lecz kupuje go bezpośrednio firma prowadząca usługi skupowania pojazdów. Dopiero później poszukiwany jest nabywca pojazdu, ale jest to już w gestii samego przedsiębiorstwa, a nie bezpośrednio klienta oddającego auto do skupu.

Skup aut do złomowania

Często zdarza się tak, że naprawa uszkodzonego auta jest nieopłacalna. Samochody, których cena rynkowa jest stosunkowo niska przeważnie znajdują swoje miejsce przeznaczenia na złomowisku. Skupy aut współpracują ze stacjami recyklingu pojazdów wycofanych, którym to przekazują wraki samochodów do złomowania.

Wrak do kasacji na zlomie

Z perspektywy klienta może być to atrakcyjna oferta, bowiem mogą oni wtedy skorzystać z opcji darmowego odbioru samochodu za pomocą lawety, oraz zyskują pewność, że wrak trafi do autoryzowanej stacji demontażu pojazdów, w której zostanie przeprowadzona jego kasacja. Ceny skupu aut na złom determinuje waga auta, a należność za nie wypłacana jest na podstawie określonej stawki za kg.

Skup aut na części

Niektóre skupowane auta używane mogą być doskonałymi „dawcami części” dla innych pojazdów. Tyczy się to np. pojazdów powypadkowych. Zamiast brnąć w kosztowne reperowanie usterek, można zdecydować się na ich sprzedaż na skupie. Auto może być wtedy poddane profesjonalnej rozbiórce na poszczególne podzespoły, które zostaną odsprzedane jednostkowo, jako konkretne elementy.

Auta rozbite i powypadkowe mogą nadal zawierać sprawne podzespoły w postaci silnika czy skrzyni biegów, które znajdą swe zastosowanie na rynku wtórnym. Części samochodowe ze szrotu mogą być nie lada gratką dla wielu warsztatów mechanicznych i blacharskich. Ich zakup jest możliwy w konkurencyjnych cenach w stosunku ofert kupna do nowych elementów z hurtowni motoryzacyjnych czy punktów ASO.

Eksport samochodów zagranicę

Samochody, które mogłyby nie mieć swojej racji bytu w Polsce, mogą sprawdzić się w biedniejszych krajach. Pojazdy pochodzące ze skupów trafiają do naszych wschodnich sąsiadów (na Ukrainę, a do niedawna także na do Białorusi i Rosji), gdzie są przejmowane przez osoby prywatne lub wyspecjalizowane serwisy zajmujące się ich naprawą. Po usunięciu wszystkich awarii mogą pełnić swą użyteczną rolę.

Popularnym kierunkiem eksportu są też kraje afrykańskie, do których eksportuje się pojazdy w całości lub w formie już zdemontowanych części. Odbiorcy samochodów na tym rynku zdecydowanie preferują starsze auta, z racji ich łatwego serwisowania i braku elementów elektronicznych w jednostkach napędowych tychże pojazdów.

Możliwe zagrożenia przy sprzedaży auta do skupu

Sprzedaż samochodu do skupu nie jest wolna od zagrożeń z tym związanych. Decydując się na to, by sprzedać auto za pośrednictwem skupu musisz wiedzieć, że nie wszystkie firmy działają zgodnie z literą prawa. Warto sprawdzić czy osoba, która proponuje Ci odkupienie samochodu jest w ogóle zarejestrowanym przedsiębiorcą, czy jedynie działa jako prywatny handlarz w szarej strefie.

Skup pojazdów do recyklingu

Aby uniknąć możliwych konsekwencji związanych z nielegalną sprzedażą lub złomowaniem auta w „firmie krzak”, słusznie jest wybierać jedynie te przedsiębiorstwa, które mogą zagwarantować legalne umowy kupna-sprzedaży, z którymi bez trudności zgłosimy zbycie pojazdu w Wydziale Komunikacji oraz pozbędziemy się obowiązku opłacania składki ubezpieczenia OC.

Oszuści i naciągacze

Niestety w tej branży nie brakuje podejrzanych typów skupujących zarówno samochody osobowe jak i dostawcze, które mogą później zostać użyte do popełnienia przestępstwa. Może to tyczyć się całych pojazdów, lub nawet samych tablic rejestracyjnych auta, które po przełożeniu zostaną zamontowane w samochodzie np. przy kradzieży paliwa ze stacji lub innych niecnych zamiarów.

Niskie ceny skupowania samochodów

Oprócz aspektów legalnego działania, ważnym jest również to, by otrzymać za każde auto na skupie odpowiednią cenę, która odzwierciedli realną wartość pojazdu. Najlepsze firmy trudniące się skupowaniem samochodów zatrudniają przeszkolonych handlowców, którzy realizują wyceny w oparciu o aktualne wskaźniki rynkowe. Sprzedając auto w taki sposób funkcjonującej firmie, otrzymamy pewność, że proponowana stawka nie będzie zaniżona, lecz możliwie wysoka. 

Na co warto uważać

Dobrze jest również zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii dotyczących tego na co uważać przy wyborze skupu aut, oraz zawsze, bez wyjątku zachowywać dużą dozę ostrożności przy transakcjach sprzedaży lub zakupu samochodu. Gdy zdecydujemy się przeprowadzić odpowiedni research, na pewno znajdziemy najkorzystniejszy skup lub polecanych fachowców od złomowania pojazdów, za pomocą których pozbędziemy się swoich czterech kółek.

Start typing and press Enter to search