Zakup auta bez przeglądu.

Kupiłeś auto bez przeglądu? Sprawdź konsekwencje takiego zakupu

Jeżeli kupiłeś samochód bez przeglądu pewnie zastanawiasz się nad konsekwencjami braku ważnego badania technicznego w nabytym pojeździe. Sprawdź jak brak przeglądu w kupowanym aucie ma się do kwestii jego zarejestrowania oraz zakupu ubezpieczenia OC. 

Co grozi za kupno auta bez ważnego badania technicznego?

Obowiązkowy przegląd techniczny

Często zdarzają się sytuacje, w których nowy właściciel pojazdu nabywa auto bez przeglądu. Dzieje się to nie tylko z powodu kiepskiego stanu technicznego pojazdu, ale i wtedy gdy poprzedni użytkownik samochodu nie dokonał ponownego badania na czas, oraz w wielu innych przypadkach – np. wtedy gdy auto zostaje sprawdzone z zagranicy. 

Kupno samochodu niemającego ważnego przeglądu jest oczywiście całkowicie legalne. Można bez przeszkód prawnych kupić auto, które nie ma ważnego badania technicznego, jednak wiążę się to z kilkoma niedogodnościami, przez które będziemy musieli przejść w związku z tym faktem. 

Czy można zarejestrować pojazd, który nie ma przeglądu?

Musimy się przygotować na trudności związanymi z rejestracją samochodu bez aktualnego przeglądu. Stałe zarejestrowanie auta, które nie ma ważnego przeglądu jest bowiem niemożliwe. Jest tak dlatego, iż wydruk (lub wpis w CEPIK) potwierdzający ważne badanie techniczne jest obowiązkowym załącznikiem, wymaganym przy złożeniu wniosku o rejestrację samochodu w Wydziale Komunikacji. Tak więc bez niego wniosek rejestrację auta zostanie odrzucony. 

Rejestracja pojazdu bez badania technicznego

Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jest kilka możliwości:

Czasowa rejestracja pojazdu

Jeżeli planujemy zrobić przegląd w ciągu najbliższych 30 dni możemy zwrócić się o czasową rejestrację pojazdu. Jest ona ważna właśnie ten trzydziestodniowy okres czasu i daje nam możliwość czasowego zarejestrowania samochodu. Otrzymamy wtedy tymczasowe tablice rejestracyjne (w czerwonym kolorze) oraz tzw. „miękki dowód rejestracyjny”. 

Zgłoszenie nabycia pojazdu w Wydziale Komunikacji

A co jeśli zakupione auto wymaga gruntownego remontu, który potrwa dłużej niż 30 dni czasowej rejestracji? Aby działać zgodnie z prawem powinniśmy zgłosić nabycie pojazdu w miejscowym Wydziale Komunikacji lub dokonać zgłoszenia w formie online, które zostanie potwierdzone Profilem Zaufanym. 

Można to zrobić bez względu na ważność badania technicznego. Do powiadomienia o nabyciu pojazdu potrzebne będą: 

  • dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport,
  • dokument potwierdzający kupno: umowa kupna-sprzedaży lub faktura zakupowa albo umowa darowizny.

Brak przeglądu a ubezpieczenie OC

Niektórzy właściciele pojazdów mogą się zastanawiać nad tym czy można ubezpieczyć samochód bez ważnego przeglądu. Otóż można, a nawet powinno się to zrobić! Brak ważnego przeglądu technicznego nie stoi na przeszkodzie aby wykupić obowiązkową polisę OC na dany pojazd. 

Obowiązek ubezpieczenia OC

Warto również przypomnieć o tym, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i należy je wykupić nawet jeżeli nie planujemy się nigdzie poruszać pojazdem. Zatem tyczy się to również przykładowej sytuacji, gdy planujemy długoterminowe naprawy niesprawnego auta – przez cały okres, w którym posiadamy dany pojazd, musimy mieć wykupioną na niego ważną polisę OC. Niezależnie od tego czy będziemy nim poruszać się po drogach publicznych, czy też nie. 

Co do wyjeżdżania na drogi publiczne – inaczej ma się ta sprawa w przypadku jazdy bez ważnego przeglądu:

Nieważny przegląd techniczny a jazda po drodze publicznej

Brak przeglądu technicznego jest równoznaczny z brakiem dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego. Bez znaczenia jest tutaj faktyczny stan techniczny pojazdu – bez przeglądu, nawet sprawnym autem nie powinniśmy wyjeżdżać na drogę. 

Transport auta na przegląd

Oznacza to, że gdy chcemy udać się autem do stacji diagnostycznej aby wykonać badanie, powinniśmy przetransportować samochód za pomocą lawety. Jeśli postąpimy inaczej i zdecydujemy się na jazdę pomimo braku badania technicznego – możemy narazić się na wysoki mandat, którego kwota może wynieść w 2023 roku nawet 1500 zł. 

Start typing and press Enter to search