Ile razy w ciągu roku można sprzedać auto bez działalności

Ile razy w ciągu roku można sprzedać auto bez prowadzenia działalności?

Często zdarza się, że nie tylko firmy, ale również osoby prywatne sprzedają po kilka lub kilkanaście samochodów w ciągu roku. Czy aby działać zgodnie z prawem należy w tym celu prowadzić zarejestrowaną działalność gospodarczą? Dowiedz się więcej, aby uniknąć nieprzyjemności w Urzędzie Skarbowym! 

Limit ilości sprzedanych samochodów w ciągu jednego roku – prywatny sprzedawca

Czy istnieje limit ilościowy sprzedanych samochodów dla osób prywatnych? Oficjalnie przepisy nie definiują ilości aut, które można sprzedać prywatnie, bez prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak zagłębiając się w temat możemy dostrzec, że jest on nieco bardziej skomplikowany. 

Pomimo braku podania jednoznacznych limitów na prywatną sprzedaż pojazdów, Urzędy Skarbowe mają swoją własną interpretację w tej kwestii. Przyjmuje się, że można sprzedać do 5 samochodów w ciągu roku bez wymogu prowadzenia aktywnej działalności gospodarczej. 

Możemy oczywiście sprzedawać auta powyżej tej ilości i jest to nadal legalne, jednakże wymaga to dokonania dodatkowych formalności – w postaci zarejestrowania własnej działalności. To z kolei wiąże się z ewidencjowaniem każdej transakcji i opłacaniem obowiązkowych składek ubezpieczeniowych ZUS, oraz rozliczaniem podatku dochodowego na zasadach dotyczących przedsiębiorców.

Jeśli zarejestrujemy się jako aktywny płatnik VAT będziemy musieli również doliczyć ten podatek (w wymiarze 23%) do każdego sprzedanego auta. 

Sprzedaż pojazdu przed upływem 6 miesięcy od jego kupna

Podatek dochodowy przy sprzedaży pojazdu do 6 miesięcy

Kolejną kwestią dotyczącą osoby fizyczne jest rozliczenie podatku dochodowego od sprzedaży auta. W sytuacji gdy sprzedajemy samochód szybciej niż przed upływem sześciu miesięcy od daty jego zakupu, musimy rozliczyć się z fiskusem z podatku dochodowego. 

Należny podatek od sprzedaży samochodu powinniśmy obliczyć na podstawie przychodu zredukowanego o koszt nabycia pojazdu, co określać będzie kwotę dochodu – od której obowiązuje konieczność zapłaty podatku. 

Dochód ten należy wykazać w rocznym rozliczeniu z US na formularzu PIT 36 – jako inne źródła. 

Jeśli jako prywatny handlarz chcesz uniknąć zapłaty tej należności – powinieneś odczekać wspomniane wcześniej 6 miesięcy. Wtedy, wraz z upływem połowy roku od daty kupienia auta, możesz je sprzedać bez rozliczania podatku dochodowego. 

Wartym odnotowania jest również fakt, że niezależnie od tego czy użytkujemy pojazd czy też nie, przez cały okres, w którym to jesteśmy jego właścicielami powinniśmy posiadać ważne ubezpieczenie OC samochodu. Z tego względu nie zawsze oczekiwanie na upływ 6 miesięcy może być opłacalnym zabiegiem, a sama kwota podatku może okazać się niższa niż podatek jaki przyjdzie nam zapłacić. 

Jak prywatnie sprzedawać samochody bez zbędnych formalności?

Patrząc na powyższe przykłady, handel samochodami w Polsce może wydawać się nieco skomplikowany, a nie do końca jasne przepisy mogą nawet przestraszyć wiele prywatnych osób, niemających na co dzień styczności z prawem podatkowym. 

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że obostrzenia te – ich niedopełnienie, lub błąd w rozliczeniu, mogą grozić poważnymi konsekwencjami. Jak można przeczytać w art. 54 §1 i 2 Kodeksu karnego skarbowego: „za uchylenie się od obowiązku zapłaty podatku, grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności”.

Z tego powodu, dla wielu ludzi dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firm pośredniczących w sprzedaży aut. Należą do nich przede wszystkim:

  • skupy aut używanych 
  • skupy aut na złom, 
  • auto-komisy,
  • złomowiska samochodowe, 

oraz inne przedsiębiorstwa zajmujące się profesjonalnym handlem pojazdami. 

skup aut pośredniczy w sprzedawaniu aut

Decydując się na odsprzedanie samochodu takiej firmie pozbywamy się wszystkich trudności dotyczących wymogów skarbowych. Często również możemy liczyć na pomoc dotyczącą załatwienia kwestii zgłoszenia zbycia lub wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji – wszak pracownicy skupów znają się na prawnym aspekcie sprzedaży doskonale, a wielu z nich jest fachowcami w tej dziedzinie. 

Sprzedaż aut jako osoba prywatna: podsumowanie

Podsumowując temat sprzedawania aut i transakcji dokonywanych przez prywatnych sprzedawców – pamiętaj o najważniejszych kwestiach jakimi są:

  • możliwość sprzedania do 5 samochodów bez zarejestrowanej działalności gospodarczej,
  • konieczność rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych – przy sprzedaży szybciej niż 6 miesięcy od nabycia pojazdu, 
  • konieczność posiadania ważnego ubezpieczenia OC pojazdu przez cały czas, w którym jesteśmy właścicielami auta,
  • obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu w miejscowym Wydziale Komunikacji (znajdującego się w Urzędzie Miejskim lub Starostwie Powiatowym).

Jeśli dopełnisz tych wszystkich wymagań, oraz zmieścisz się w limicie wynoszącym 5 samochodów rocznie, bez przeszkód prawnych możesz prowadzić proces sprzedaży aut jako prywatny sprzedawca samochodów.

Start typing and press Enter to search