Sprzedaj auto w komisie

Jak działają komisy samochodowe?

Zanim kupimy pojazd, sprawdzamy wiele metod jego pozyskania, ponieważ zakup samochodu to spore zobowiązanie finansowe. Przeglądamy salony samochodowe, giełdy samochodowe, skup samochodów, oferty internetowe oraz zakup weryfikujemy możliwość kupna z drugiej ręki, np. od znajomych. Jest to tylko kilka z opcji, które możemy rozważyć. Przyjrzyjmy się jaką funkcję pełnią komisy samochodów używanych. Sprawdźmy warto w nich kupować lub sprzedawać auta.

Pośrednictwo w sprzedaży aut

Kiedy klienci szukają pojazdu, potrzebują pośrednika, który połączy ich z właścicielem samochodu. Proces sprzedaży auta może być czasochłonny i skomplikowany, wymaga szczegółowego opisu samochodu, wyceny, targowania się i spotkań z potencjalnymi nabywcami. Właściciele komisów nie kupują samochodów od konsumentów, ale raczej działają jako pośrednicy między właścicielem pojazdu a nabywcą używanego samochodu. Za usługi komisu pobierana jest prowizja, która jest określona w umowie. Zazwyczaj wynosi ona 2-5% wartości samochodu. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że to komis samochody jest odpowiedzialny za sprzedaż pojazdu, a nie jego właściciel. W niektórych przypadkach agent komisowy lub właściciel komisu z góry ustalają wysokość prowizji na ryczałtową kwotę za sprzedaż auta.

Obowiązki auto komisu

Po podpisaniu umowy z agentem komisu, właściciel samochodu przejmuje nasz pojazd i nie możemy z niego korzystać, chyba że na specjalne okazje lub np. weekendy. Powinien on w tym okresie konserwować i dbać o samochód, utrzymywać go w czystości, ładować i dbać o jego prawidłową pracę. Ponieważ od stanu pojazdu zależy jego wartość, a tym samym prowizja, jaką zarabia agent komisowy, właściciel komisu musi zadbać o to samo. Kupujący i sprzedający negocjują również cenę, za jaką pojazd musi zostać sprzedany. Jeśli pojazd zostanie sprzedany za więcej niż ustalona cena, klientowi przysługuje zwrot nadwyżki. Jeśli pojazd zostanie sprzedany za mniej niż ustalona cena, właściciel komisu musi zwrócić klientowi różnicę.

Start typing and press Enter to search